28 Lis

Erasmus

V listopadu, v rámci výměnného pobytu Erasmus, byla na naší škole, studentka z Německa. Strávila u nás 14 dnů. Navštívila základní školu, školní družinu i obě mateřské školky. Komunikace probíhala nejenom v anglickém jazyce, ale i v německém nebo ruském. Antonia pomáhala při různých činnostech na jednotlivých pracovištích.

Pro děti v mateřské školce bylo velice obohacující vidět na vlastní oči člověka, který mluví jiným jazykem. Velkou zkušeností pro ně byl také fakt, že i když nemluvíme stejnou řečí jako Antonie, můžeme se s ní domluvit pomocí řeči těla. Antonie měla kladný vztah k dětem a tak si s ní užily spoustu zábavných her. Díky její návštěvě se některé naučily pozdravit, poděkovat a rozloučit v anglickém nebo německém jazyce, starší si zapamatovaly i další slovíčka z různých oblastí. S dětmi pracovala také při oblékání, svačinách, při vykonávání osobní hygieny, pobytech venku, hrála s nimi pohybové hry, ochotně se dětem věnovala i individuálně. Děti si ji velmi oblíbily a na rozloučenou dostala Antonie památníček plný obrázků, který jí nakreslily.

Jednou ze součástí její návštěvy byla i účast na hodinách v základní škole, kde se Antonie představila a vyprávěla o sobě, rodině, zálibách a koníčcích. Popsala nám svoji školu město a život ve městě. Také žáci si pro Antonii připravili krátké povídání o sobě, svých zálibách, o škole a našem městě. Poté probíhala komunikace formou otázek a odpovědí. Ve škole si s žáky zahrála různé hry, chodila s nimi v rámci družiny na vycházky do přírody. I když naše angličtina nebyla vždy stoprocentní, žáci se dozvěděli spoustu zajímavých věcí a užili si hodně legrace, hlavně při vymýšlení nových anglických výrazů ve snaze, vzpomenout si na zapomenuté slovíčko. Důležité však bylo, že si všichni společné hodiny vzájemně užili a získali nové zkušenosti.