08 Lis

Týdenní projekt Jedlé a nejedlé houby

V týdnu 4. – 8. listopadu jsme se s dětmi věnovali jedlým a nejedlým houbám. První den zkusily děti po čichu a po hmatu rozpoznat obsah neprůhledného pytlíku – sušené houby. Potom jsme si vyjmenovali a ukázali nejznámější jedlé a nejedlé houby, jejich poznávací znaky a sdělovali jsme si navzájem zkušenosti s houbařením. Ukázali jsme si také, jak pracovat s Atlasem hub. V dalších dnech jsme si povídali, do čeho houby sbíráme, aby se nám nezapařili, jak je čistíme a dále zpracováváme Děti pak vzpomínaly, jaké pokrmy z hub znají. Mimo to jsme si také řekli, jak se chováme v přírodě, a že houby, které nejsou jedlé nebo bezpečně nepoznáme, nesbíráme ani neničíme.

Ve výtvarných činnostech jsme se seznámili s dělením barev na teplé a studené a se základními barvami (modrá, červená, žlutá) a jejich mícháním. Děti si míchání barev samy vyzkoušely, umíchané barvy pak použily na otisky listí. Dále jsme s dětmi modelovali, kreslili tuší a pastelkami a tvořili koláže. Nejvíce se ale dětem líbily pokusy s lentilkami a barvičkami.

Celý projekt děti velmi zaujal a bavil. Fotografie najdete ZDE.