08 Bře

POKUS – Sleduj příběh semínek

Milé děti, věděly jste, že třeba i obyčejná čočka (atd.), kterou má maminka určitě ve spíži, je vlastně semínkem, z něhož může vyrůst nová rostlinka?

Můžete si doma učinit malý pokus.

1. Vezměte karton tvrdého papíru (velikost a5 nebo i a4) a přeložte ho na půl. Maminka na přeloženou čtvrtku nakreslí květináček s otvorem tak, jak to vidíte na obrázcích. Vy, děti, pak květináček vystřihněte a hezky ozdobte.
Na spodní straně květináčku zůstává překlad z přeložené čtvrtky. Zde nevystřihujeme.

2. Dále potřebujete pár semínek, kousek barevného ubrousku, sáček o velikosti „tak akorát“ a pár kapiček vody.

3. Do sáčku vložte kousek ubrousku (bude udržovat vlhkost prostředí, kterou semínka milují), pokapejte ho pár kapičkami vody a vložte semínka.

Vidíte v sáčku kapičky? I z takové trošičky vody vyrostou rostlinky. Však uvidíte sami.

4. Sáček se semínky vložte mezi přeložený karton (váš květináček) a po krajích papírové části přilepte k sobě (není to nezbytné, jen vše lépe drží pří sobě).

Přilepte v horních rozích k sobě.

5. Magnetky umístíte na ledničku (nebo jinam a jinak 🙂 ) a už jen pozorujete. Den po dni pozorujte, jak se semínkům daří. Až vám rostlinky začnou „vylézat“ ze sáčku, můžete jen pootevřít.

Nejprve semínkům narostou kořínky. Jako každé rostlince.
Další den už se mohou objevit rostlinky.
Semínka se mají čile k světu, denně lze pozorovat, jak z nich rostlinky rostou a sílí.

Přejeme úspěšný pokus a prosíme maminky či tatínky (především předškoláků, ale budeme se těšit na fotečky i menších dětí), aby nám poslali pár fotek z vašich pokusů na „školkový“ e mail msskalicka@seznam.cz. Děkujeme.

Mějte krásné a zdravé dny.