25 Bře

Barvíme velikonoční vajíčka přírodní cestou

Milé děti, víte, že lze velikonoční vajíčka nabarvit i jinak, než barvičkami? Podívejte se na obrázek níže a zkuste říci, čím byla vajíčka obarvena a jaké barvy na nich vidíte. Některá vajíčka mají na sobě kytičku. Zeptejte se maminky, jak se tam kytička dostala (vajíčko pevně zabalíme do punčochy ze silonu i s lístečkem trávy, který na něj přiložíme před zabalením, vaříme v obarvené vodě) a třeba si taková vajíčka zkuste vyrobit. Obarvit.

Obrázek stažen z google.com

Ozdobená vejce vám budou krášlit jak slavnostní stůl, tak jimi na Velikonoční pondělí můžou děvčátka obdarovávat koledníky.

Pár rad, jak vařit vajíčka: Vajíčko má mít před vařením pokojovou teplotu. Před vařením jej také omyjte, ať lépe chytá barvu. Vložte do vody přírodní barvivo (nejlépe v nějakém pytlíčku, ale není to nutné). Vajíčko se pak vkládá lžící do vroucí vody. Když vodu mírně osolíme, vajíčka nebudou praskat. Když přidáme trošku octa, barva bude lépe chytat. Vajíčko natvrdo vaříme 9, 10 minut a ihned po uvaření vroucí vodu vylijeme a poléváme vejce studenou vodou. Kdybyste vajíčka nechladili, mohl by vám zezelenat žloutek. Nakonec vajíčko vysušte a pro hezký lesk jej můžete trošku přeleštit máslem nebo sádlem tak, jak to dělaly babičky vašich maminek.

Tak, ať se dílko podaří.